BUTYL

Właściwości 

Klej butylowy jest wyjątkowo odpornym na procesy starzenia , stąd jego uniwersalne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nie poddaje się korozji, nie pleśnieje i nie zawieraja żadnych rozpuszczalników. Klejone miejsca są natychmiastowo uszczelniane a sam klej zachowuje lepkość i elastyczność, nie twardnieje i nie zmienia swojej objętości w porównaniu do mas bitumicznych, które z czasem wykruszają się i rozszczelniają klejone miejsce. Klej butylowy nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi ani związków aktywujących. Butyl można łączyć z wieloma powierzchniami, o zróżnicowanej porowatości bez potrzeby stosowania dodatkowych podkładów lub substancji klejących. Dzięki zachowywaniu przez klej butylowy ciągłej plastyczności doskonale sprawdza się jako materiał pochłaniający drgania i redukujący hałas m.in. w kabinach samochodów.

Przeznaczenie

Taśmy na bazie butylu znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu m.in. dekarstwie, budownictwie a także motoryzacji. Butyl ze względu na swoją wysoką elastyczność, siłę klejenia i odporność na warunki atmosferyczne jest najpopularniejszym rozwiązaniem uszczelniającym wykorzystywanym w branży budowlanej do łączenia folii i membran dachowych, uszczelniania okien dachowych i fasadowych, do produkcji taśm kominowych, dylatacyjnych oraz jako środek do izolacji rur kanalizacyjnych, instalacji elektrycznej i naprawy pęknięć .

Produkcja

Surowiec, jakim jest masa butylowa zostaje poddana procesowi kształtowania przez prasy przemysłowe do odpowiedniej postaci m.in.: taśm butylowych o zróżnicowanej szerokości naniesionych na dowolny nośnik (aluminium, włóknina polipropylenowa, folia polietylenowa), taśm profilowanych, sznurów butylowych o okrągłym przekroju kleju, czy też mat filcowych z naniesioną warstwą kleju. Butyl można stosować również bez dodatkowego nośnika, jako płynna masa uszczelniająca.